Deprecated: mysql_pconnect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/mobil/domains/mobil-recykling.org/public_html/include/functions.php on line 8
Parę słów o złomowaniu - czyli dlaczego kasacja pojazdów?
Logo - Mobil-Recykling
Parę słów o złomowaniu - czyli dlaczego kasacja pojazdów?

Recykling pojazdów jest gałęzią gospodarki, która wymaga nieustannego rozwoju. Wynika to z faktu stale powiększającej się ilości samochodów, które nie nadają się do użytku.

Przemysł motoryzacyjny dynamicznie się powiększa, produkowanych jest więcej nowych samochodów. Automatycznie wszystkie będą wymagały kiedyś wyzłomowania – ze względu na wiek lub uszkodzenia powypadkowe. Ponadto, nowe samochody są tworzone z coraz słabszych materiałów, których żywotność i niezawodność szybciej się kończy.


autozłom, złomowanie, złomowisko

Przyjmowaniem pojazdów nie nadających się do dalszego użytkowania zajmuje się stacja demontażu. W dalszej kolejności mogą one zostać poddane trzem rodzajom recyklingu. Pierwszy polega na traktowaniu wraku jako surowca odpadowego, jest to tzw. recykling materiałowy. Innym sposobem jest przetwórstwo energetyczne, dotyczące tylko wybranych elementów, jak oleje przepracowane. Do przeprowadzenia tej metody konieczne jest spełnienie rygorystycznych zasad ochrony środowiska, aby poprzez nieodpowiednie spalanie nie zanieczyścić otoczenia. Ostatnią formą jest recykling produktowy, polegający na wtórnym zastosowaniu niektórych części.

Nie wszystkie elementy pojazdu mogą jednak zostać ponownie wykorzystane. Należą do nich poduszki powietrzne, klocki i szczęki hamulcowe razem z uszczelnieniem i przewodami hamulcowymi. Obok nich wymienić można także tłumiki układu wydechowego, przeguby układu kierowniczego, zawieszenia. Wtórne użycie jest niemożliwe w przypadku foteli połączonych z pasami bezpieczeństwa i poduszkami, elementów wpływających na pracę kierownicy, urządzeń przeciwwłamaniowych. Lista jest długa. Obejmuje również filtry i instalacje zasilania gazem. Zanim przystąpisz do zakupu używanych części samochodowych, upewnij się, czy to, co oferuje dany punkt jest zgodne z prawem, a jego eksploatacja danych elementów nie będzie zagrażała bezpieczeństwu jazdy.

Wytyczne stworzone na podstawie dyrektyw unijnych zakładają, że od 2015 roku przetworzeniu ma ulegać 95% masy samochodów. Jednocześnie jednak należy podkreślić, że wiele stacji demontażu pojazdów funkcjonujących w Polsce nie spełnia wymogów technicznych czy ekologicznych. W kraju działa także mało instytucji zajmujących się przetwarzaniem elementów odzyskanych z wraków, np. olejów przepracowanych.

Recykling pojazdów odgrywa znaczną rolę w zmniejszaniu ilości odpadów, do których zalicza się także wraki samochodowe. Dążenia w tym kierunku powinny być także wspierane na innych poziomach – zwiększenia żywotności pojazdów czy stosowania materiałów o mniejszej przynajmniej szkodliwości dla otoczenia. Istotny jest również sposób, w jaki pojazd jest użytkowany na co dzień.


auto zlom, auto kasacja

Źródła:
www.ekorecykler.pl; www.komunalny.pl; www.ekogroup.pl


Pozostałe porady / artykuły
<strong>Auto złom</strong> - kasacja pojazdów, złomZłomujemy wszystkie samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe ale również motorowery, motocykle, pojazdy rolnicze, przyczepy i naczepy.
więcej »
<strong>Wymiana opon </strong> letnich i zimowychUprzejmie informujemy, że w siedzibie naszej firmy istnieje możliwość wymiany opon.
więcej »
<strong>Sieć zbierania pojazdów</strong> Dla wprowadzających pojazdy na terytorium Polski zapewniamy sieć zbierania pojazdów. Tylko u nas podpiszesz wszystkie niezbędne dokumenty, aby uniknąć kary za niezapewnienie sieci zbierania pojazdów.
więcej »