Deprecated: mysql_pconnect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/mobil/domains/mobil-recykling.org/public_html/include/functions.php on line 8
Opony - wpływ na środowisko i utylizacja
Logo - Mobil-Recykling
Opony - wpływ na środowisko i utylizacja

            Zużyte opony są bardzo kłopotliwe dla środowiska naturalnego. Wynika to z ich masowej produkcji oraz właściwości materiałowych. Produkt ten, związany z przemysłem motoryzacyjnym, stanowi największą grupę odpadów gumowych. W mniejszym stopniu tworzą ją również dętki, uszczelki, paski klinowe, dywaniki itd.

                Opona składa się z różnych warstw i tworzyw, z których każde prezentują odmienne funkcje. Podstawowym budulcem jest kauczuk – naturalny i syntetyczny, a wszystkie komponenty są dobrane w taki sposób, aby zapewnić jak najdłuższą żywotność i jak największą odporność na uszkodzenia mechaniczne i wpływ środowiska.

Opona przechowuje w sobie setki syntetycznych substancji chemicznych obciążających dla środowiska. Mają nadawać kauczukowi odpowiednie właściwości, wpływać na elastyczność, wytrzymałość produktu i ułatwiać jego przetwórstwo. Spalanie opon wiąże się z uwalnianiem do powietrza szeregu toksycznych związków, które oddziałują destrukcyjnie nie tylko na otoczenie, ale także na ludzie zdrowie.

Stare opony często zalegają na podwórkach, a często są nawet wyrzucane do lasów czy innych nieodpowiednich miejsc. Niewiele osób zadaje sobie wówczas pytanie, co stanie się z tym odpadem i jaki będzie mieć wpływ na środowisko. Okazuje się, że opony rozkładają się bardzo powoli, co jest pokłosiem ich struktury materiałowej, mającej zapewnić trwałość i wytrzymałość podczas eksploatacji. W konsekwencji negatywne oddziaływanie opon na środowisko utrzymuje się przez długi czas – ponad 100 lat. Ze względu na gabaryty tego produktu, zużyte opony stanowią także jedne z największych odpadów. Stopniowo zwiększa się świadomość konieczności ich utylizacji. Znaczną rolę w przetwarzaniu tego surowca odegrała także rządowa ustawa zakazująca jego składowania (Dz. U. z 2007 r. Nr 39, poz. 251, z późn. zm.) oraz wprowadzenie zasady „poszerzonej odpowiedzialności producentów”.
Warto utylizować stare opony, ponieważ w wyniku ich przetwórstwa, można uzyskać produkty w dalszym ciągu przydatne w wielu sektorach przemysłu, np. w budownictwie.

               Jeżeli posiadasz zużyte opony, możesz różnymi sposobami włączyć się w proces recyklingu. Przede wszystkim, klienci renomowanych serwisów samochodowych mogą oddać zużyte opony podczas odbioru nowych. Wówczas serwis podejmuje dalsze kroki. Niekiedy można je oddać także wulkanizatorowi. Istnieje także możliwość zamówienia odbioru z Centrum Utylizacji Opon. W tym celu trzeba jednak posiadać nie mniej niż 100 sztuk. Kolejna możliwość związana jest z demontażem całego pojazdu, kiedy nie nadaje się do dalszego użytkowania. W tej sytuacji firma przyjmująca złom samochodowy przejmuje na siebie obowiązek recyklingu jego składowych. Warto także śledzić ogłoszenia gminne, ponieważ niekiedy organizowane są zbiórki zużytych opon w różnych miejscowościach. Ich recykling w niektórych krajach rozwinął się już jako samodzielna gałąź gospodarki. W Polsce związana z nim infrastruktura, choć nieustannie się doskonali, wciąż wymaga dalszego rozbudowywania, aby móc zapewnić utylizację odpadów gumowych każdego zainteresowanego. Nieustannie należy także podkreślać wagę tych zabiegów, aby coraz więcej osób decydowało się na ochronę środowiska.
Pozostałe porady / artykuły
<strong>Auto złom</strong> - kasacja pojazdów, złomZłomujemy wszystkie samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe ale również motorowery, motocykle, pojazdy rolnicze, przyczepy i naczepy.
więcej »
<strong>Wymiana opon </strong> letnich i zimowychUprzejmie informujemy, że w siedzibie naszej firmy istnieje możliwość wymiany opon.
więcej »
<strong>Sieć zbierania pojazdów</strong> Dla wprowadzających pojazdy na terytorium Polski zapewniamy sieć zbierania pojazdów. Tylko u nas podpiszesz wszystkie niezbędne dokumenty, aby uniknąć kary za niezapewnienie sieci zbierania pojazdów.
więcej »