Deprecated: mysql_pconnect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/mobil/domains/mobil-recykling.org/public_html/include/functions.php on line 8
Oleje samochodowe - wpływ na środowisko i utylizacja
Logo - Mobil-Recykling
Oleje samochodowe - wpływ na środowisko i utylizacja

Nieodpowiednie składowanie oraz brak poprawnie przeprowadzonej utylizacji zużytych olejów jest przyczyną wielu problemów środowiskowych i zdrowotnych człowieka. Sposoby oraz zakres zagospodarowania odpadów olejowych w Polsce wykazują tendencje wzrostowe. Mimo to, niektóre z podejmowanych czynności są odległe od zasad ochrony środowiska.

Płyny zaliczane do kategorii olejów odpadowych zostały opisane w ustawie o odpadach z dn. 27 kwietnia 2001 (Dz. U. nr 62, poz. 628). Przepisy postępowania reguluje natomiast art. 39 tej ustawy oraz zmiany wprowadzone w 2003 r. (Dz. U. z 2003 r., nr 7, poz. 78). W myśl litery prawa, przedsiębiorca lub instytucja, produkująca czy importująca produkty tj. oleje, musi zadbać o odzysk oraz recykling odpadów z tych surowców.


Oleje samochodowe - utylizacja

Zróżnicowaną grupę olei odpadowych stanowią m.in. płyny pochodzenia motoryzacyjnego (oleje silnikowe czy przekładniowe) i gospodarczego (turbinowe, maszynowe, sprężarkowe i inne). Rozwój technologiczny, także motoryzacyjny, wpływa na zwiększanie się ilości zużytych olejów smarowych, czyli silnikowych i przekładniowych. Złomowanie pojazdów jest jednym z procesów wiążących się z koniecznością utylizacji tego typu odpadów.

Podczas eksploatacji samochodów oleje zostają zanieczyszczone. Oleje przepracowane (odpadowe) zawierają w sobie niebezpieczne substancje chemiczne, np. ropopochodne. Zdarza się, że płyny odpadowe po przedostaniu się do środowiska naturalnego i ulegają degradacji, okazują się bardziej destruktywne w postaci wtórnej, iż pierwotnej. Niekiedy jeszcze stare oleje są wykorzystywane do prac konserwatorskich w gospodarstwach. Ponieważ jednak wciąż są zanieczyszczone, nie spełniają swojej roli, a w dodatku pod wpływem deszczu spływają do gleby.

Praktykuje się kilka sposobów recyklingu przepracowanych olejów, nastawionych na oczyszczenie ich składu fizyko-chemicznego i przywrócenia pierwotnych właściwości. Niekiedy oleje odpadowe podlegają spalaniu w celu wykorzystania ich ciepła. Jest to metoda pozwalająca na znaczne oszczędności, ale odznaczająca się dużym stopniem obciążenia środowiska zwłaszcza, gdy nie dysponuje się odpowiednimi piecami. Nieprawidłowe spalenie olejów skutkuje przedostaniem się do atmosfery związków trujących, np. ołowiu czy siarki.

Użytkownicy samochodów osiadają obowiązek przekazywania odpadów olejowych instytucjom zajmującym się ich zagospodarowaniem. Najłatwiejszym sposobem jest zlecić wymianę oleju odpowiedniej firmie. Pozwoli to zaoszczędzić czas, nerwy oraz minimalizuje ryzyko nieodpowiedniego postępowania. Gdy konieczne jest złomowanie samochodu ze względu na jego zły stan, pomoc może zaoferować stacja demontażu pojazdów. Przejmując samochód wycofany z eksploatacji, bierze na siebie konieczność utylizacji zużytych olejów. Dzięki temu można uniknąć kontaktowania się z szeregiem firm w sprawie samochodu, który i tak zostanie zezłomowany.

Zbiórka olejów odpadowych przeprowadzana jest przez specjalistyczne firmy. Inicjatywę organizacyjną niekiedy podejmują władze lokalne. Zużyte płyny można także przekazać niektórym warsztatom samochodowych lub autoryzowanym stacjom obsługi. Wciąż jednak warto zabiegać o poszerzenie sieci punktów przyjmujących odpady tego rodzaju, a jednocześnie dbać o wzrost świadomości społecznej o ryzyku wynikającym z nieodpowiedniego przetrzymywania tych substancji
Pozostałe porady / artykuły
<strong>Auto złom</strong> - kasacja pojazdów, złomZłomujemy wszystkie samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe ale również motorowery, motocykle, pojazdy rolnicze, przyczepy i naczepy.
więcej »
<strong>Wymiana opon </strong> letnich i zimowychUprzejmie informujemy, że w siedzibie naszej firmy istnieje możliwość wymiany opon.
więcej »
<strong>Sieć zbierania pojazdów</strong> Dla wprowadzających pojazdy na terytorium Polski zapewniamy sieć zbierania pojazdów. Tylko u nas podpiszesz wszystkie niezbędne dokumenty, aby uniknąć kary za niezapewnienie sieci zbierania pojazdów.
więcej »